2024/05/25 - Šeštadienis
No menu items!

Istorija, kaip A.Sabonis, R.Kurtinaitis, G.Krapikas ir kiti žalgiriečiai pirmą kartą išvydo trispalvę

Privalai perskaityti
Edmundo Jakilaičio krepšinio dokumentika „BILIETAS. The Ticket“, režisuojama Vytauto Dambrausko, kinuose pasirodys spalio 20 d. Filme savo prisiminimais dalinasi legendiniai Kauno „Žalgirio“ krepšininkai: Arvydas Sabonis, Rimas Kurtinaitis, Valdemaras Chomičius, Gintaras Krapikas, Sergejus Jovaiša ir kiti. Dokumentikoje išvysime istorines kovas prieš raudonąją armiją, kurių pamiršti negali jas stebėję ir apie kurias mokoma naujoji krepšinio fanų karta.
1979–1989 m. Kauno „Žalgirio“ krepšinio komanda lietuvius tikrai išmokė, kad sporto pasiekimai gali įkvėpti, motyvuoti ir netgi sužadinti viltį. Istorinis šio sporto įspaudas pasiliko ne tik žiūrovų, bet ir pačių žaidėjų atmintyje.
Dokumentikoje „BILIETAS. The Ticket“ rodomą archyvinę vaizdo medžiagą puikiai iliustruoja žalgiriečių pasakojimai. Pasak E.Jakilaičio krepšininkai apie tuometinius įvykius kalba taip, lyg tai buvo vakar, nors praėjo jau ne vienas dešimtmetis.
„Tada pirmą kartą pamačiau tokią tikrą tautinę vėliavą“, – filme prisiminimais dalinasi G.Krapikas, kalbėdamas apie Viljamo Džonso taurės finalą Argentinoje.
Tai viena įspūdingiausių Lietuvos krepšinio pergalių ne vien dėl titulo, bet ir dėl istorinės reikšmės. 1986 m. rugsėjį žalgiriečiai iškovojo aukščiausią klubinių krepšinio komandų pasiekimą pasaulyje ir pirmą kartą laisvai iškėlė trispalvę ant nugalėtojų tribūnos. Krepšininkus Argentinoje stebino ir džiugino matomi Tėvynės simboliai, girdimos tautiškos dainos.
„Pusė salės buvo lietuvių, su lietuviškomis vėliavomis. Visi skandavo: „Lietuva“, „Žalgiris“. Aš dar tokio jausmo nebuvau jautęs“, – sako V.Chomičius, kuriam ir teko garbė pergalingai iškelti trispalvę Argentinoje.
Iki šiol, komandos treneris V.Garastas, kone didžiausiu karjeros pasiekimu laiko būtent šią V.Džonso taurės pergalę. Jis prisimena, kaip po pirmo rungtynių kėlinio į rūbinę įbėgo labai daug lietuvių, atnešė trispalvę ir visi žalgiriečiai ant jos pasirašė. Vienybės, patriotiškumo ir laisvės troškimo jausmas siejo ne tik sportininkus, bet ir užsienyje gyvenančius tautiečius. Po pergalingų rungtynių laikraščiuose, vaizdo įrašuose buvo galima išvysti Lietuvos vėliavas – tai buvo vieni pirmųjų taip viešai matomų šalies simbolių. Būtent tokie istoriniai Kauno „Žalgirio“ pasiekimai stipriai lėmė tai, kad iki šių dienų krepšinis Lietuvoje vadinamas antrąją religija.
Apie tai, kaip pergalę žalgiriečiai atšventė su Argentinos lietuviais ir kokiomis nuotaikomis juos po V.Džonso taurės pasitiko Lietuvoje plačiau pasakojama E.Jakilaičio filme. Simboliškai, spalio 17-ąją „BILIETAS. The Ticket“ išankstinė premjera vyks Kauno sporto halėje, kur ne kartą svarbias rungtynes žaidė 1979–1989 m. Kauno „Žalgirio“ krepšinio komanda. Renginio metu bus rodoma dokumentika, vyks diskusija su legendiniais žalgiriečiais, o vėliau – tiesiogiai transliuojamos „Žalgirio“ rungtynės su Madrido „Real“.

zalgiris.lt naujiena

spot_img
spot_img
Naujausios

LSFL čempiono likimas spręsis paskutinėse rungtynėse

Lietuvos studentų futbolo lygos dešimtajame ture Vilniaus universiteto komanda 0:1 nusileido Klaipėdos universitetui bei čempiono klausimą perkėlė į paskutines...

Daugiau straipsnių

spot_img

Kategorija

Sekite mus:

spot_img