2024/03/05 - Antradienis
No menu items!

„Sugauto vėjo“ kelias į Lietuvos sporto apdovanojimų sceną

Privalai perskaityti

Du mėnesiai kruopštaus skulptorių darbo, kol bronza, žalvaris ir granitas įgaus stilizuotos gilės formą. Vaivos ir Vido Simanavičių rankose gimsta „Sugauto vėjo“ statulėlės, kurios jau gruodžio 21 dieną bus įteiktos geriausiems metų paralimpinio sporto atstovams Lietuvos sporto apdovanojimuose.

Raimeda Bučinskytė – geriausia 2022 m. Lietuvos paralimpietė (Vytauto Dranginio nuotr.)

Jau trečius metus iš eilės geriausi šalies paralimpiečiai didžiausias metų pergales švęs kartu su olimpinio sporto lyderiais. Iki prestižinių Lietuvos sporto apdovanojimų, kurie vyks gruodžio 21 d. Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, liko tik kiek daugiau nei dvi savaitės.

Pasirengimo darbai verda skulptorių Vaivos bei Vido Simanavičių dirbtuvėse, čia yra gaminamos penkios „Sugauto vėjo“ statulėlės, kurių pagrindinis akcentas – stilizuota gilė, iš kurios, pagal legendą, išauga galingas ąžuolas. Kiekviena jų – aliuzija ir į Neries paupyje esančioje „Paralimpiečių krantinėje“ esančią tokio pat pavadinimo skulptūrą. Statulėlės pritaikytos neregiams – visi užrašai ant jų iškalti Brailio raštu.

Jau trečius metus jos atiteks paralimpinio judėjimo „Metų sportininkei“, „Metų sportininkui“, „Metų proveržiui“, „Metų treneriui“ ir „Metų komandai“.

„Sugauto vėjo“ statulėlės (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

„Apdovanojimų tęstinumas patvirtina, kad idėja ir darbas nebuvo vienkartinis, kad jis turi prasmę ir išliekamąją vertę. Gera tai kasmet prisiminti, didžiąja dalimi dėl to, kad Paralimpiečių krantinės projektas vyko sklandžiai ir maloniai. Projektas grįžta mažais apdovanojimų pavidalais ir vėl sukelia gerų emocijų. Cikliškas ryšys svarbus ir kaip nuolatinis prisiminimas mums patiems apie krantinės atsiradimo istoriją. Kartu – ir gyvas pavyzdys įkvepiančių žmonių, kurie savo pastangomis, nuolatiniu tobulėjimu įveikia sunkumus, paverčia juos privalumais, pergalėmis“, – pasakojo idėjos bendraautorė Vaiva Simanavičienė.

Pasak Vido Simanavičiaus, statulėlių gamyba trunka apie du mėnesius, o pagrindinės čia naudojamos medžiagos yra tos pačios, kurios panaudotos Paralimpiečių krantinėje – bronza, žalvaris, granitas. Dar pasitelkiami vaškas, gipsas, vanduo, silikonas, įvairios dervos. Kai kurios technikos siekia bronzos amžių.

„Medžiagos yra tvarios ir tvirtos, tai net ir rankų darbui naudojame įrankius, dažniausiai  elektrinius. Labiausiai automatizuotas – plokštelių su Brailio raštu formavimo procesas. Programuojamos frezavimo staklės nugremžia nereikalingą metalo sluoksnį, palikdamos paviršiuje skaitomus elementus. Kad detalės įgautų reikiamą estetinį pavidalą, reikalingas papildomas apdirbimas rankiniais įrankiais, padengimas patina. Akmens apdirbimo įranga pasitelkiama granitiniams pjedestaliukams paruošti.

Skulptūrėlės liejamos naudojant bronzos liejimo techniką, veikiančią archajišku, vadinamuoju „prarasto vaško“ principu, kai iš vaško suformuotas norimas pavidalas, veikiant karščiui, ištirpsta, palikdamas gipsinėje vazoje tuščias ertmes, į kurias vėliau supilama išlydyta bronza. Atvėsęs ir vėl sukietėjęs kiekvienas liejinukas taip pat apdorojamas rankiniais įrankiais, kad įgautų reikiamai spindintį pavidalą. Galiausiai, visos detalės preciziškai sugręžiamos, surenkamos į vieną kompoziciją – irgi rankomis”, – „Sugauto vėjo“ statulėlių gamybos užkulisius atskleidė V. Simanavičius.

„Sugauto vėjo“ gamyba (Vaivos Simanavičienės nuotr.)

2022 m. „Sugauto vėjo“ statulėlės atiteko Metų sportininke tapusiai šaulei Raimedai Bučinskytei, Metų sportininkui plaukikui Edgarui Matakui, Metų proveržiui plaukikei Gabrielei Čepavičiūtei, Metų treneriui Algiui Mečkovskiui ir Metų komanda pripažintai Lietuvos vežimėlių krepšinio rinktinei.

„Nekantriai laukiame apdovanojimų – šventės sportininkams ir jų treneriams. Tai yra žmonės, kurie nematomu kasdieniu prakaitu garsina Lietuvą. Turėsime progą padėkoti. Dėkoju ir Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui, su kuriuo jau trečius metus kartu esame ant Lietuvos sporto apdovanojimų scenos – ir olimpiečiai, ir paralimpiečiai“, – sakė Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius.

Paralimpinio judėjimo metų geriausiuosius renka Lietuvos paralimpinio komiteto Vykdomasis komitetas.

Iškilmingame renginyje olimpinio judėjimo sportininkai bus apdovanoti tose pačiose nominacijose: „Metų komanda“, „Metų proveržis“, „Metų treneris(-ė)“, „Metų sportininkas“, „Metų sportininkė“.

Kandidatus olimpinio sporto nominacijoms siūlys sporto federacijos, o rinks Lietuvos sporto apdovanojimų taryba, sudaryta iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, LTOK,  LPAK, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos, Lietuvos sporto federacijų sąjungos, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos, Lietuvos olimpinio fondo, LTOK sportininkų komisijos atstovų.

Renkant nugalėtojus savo balsą gali atiduoti ir sporto gerbėjai. Visuomenės balsas sudarys 20 proc.

Apdovanojimų renginį, gruodžio 21 d., 19:30 val. vyksiantį parodų ir kongresų centre „Litexpo“, tiesiogiai transliuos TV3 televizija.

parateam.lt Naujiena

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Naujausios

Lietuvos bokso rinktinė stoja į kovą dėl olimpinių kelialapių

Kovo 3-11 dienomis Italijos didmiestyje Milane vyksiančiame atrankiniame turnyre į kovą dėl Paryžiaus olimpinių žaidynių kelialapių stos Lietuvos bokso...

Daugiau straipsnių

spot_img

Kategorija

Sekite mus:

spot_img