2024/06/24 - Pirmadienis
No menu items!

Mindaugas Bilius – apie svarbius metus, rėmėjų palaikymą ir paralimpinius projektus

Privalai perskaityti

Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius interviu žurnalui „Įveik save“ apžvelgė svarbiausius 2024 m. iššūkius, darbus ir projektus.

Mindaugas Bilius (Juliaus Kalinsko nuotr.)

– Mindaugai, metus pradėjote gera žinia apie naujuosius Lietuvos paralimpinio komiteto mecenatus „Bitė Lietuva“ ir TV3. Ką jau pavyko drauge nuveikti?

– Su mecenatais pasirašėme ketverių metų sutartį, o bendrus mūsų su „Bitė Lietuva“ ir TV3 tikslus galime skirstyti į ilgalaikius ir trumpesnės perspektyvos. Kalbant apie ilgalaikius tikslus, drauge sieksime daugiau pergalių šalies paralimpiniame sporte, didesnio žmonių su negalia įsitraukimo į sportą, fizinį aktyvumą.

Šiame procese svarbu turėti ir tvarų finansavimą, ir informacinį palaikymą, kad galėtume kuo garsiau kalbėti ir pasakoti visuomenei apie žmonių su negalia sportą, jo teikiamas galimybes, apskritai apie žmonių su negalią integraciją į visuomenę. Visa tai mums padeda užtikrinti naujieji mecenatai, kuriems esame labai dėkingi už palaikymą – ir finansinį, ir informacinį.

Kalbant apie šiuos metus, iš mecenatų gautą paramą jau naudojame paraatletų pasirengimui ir startams. Neseniai jau pristatėme sportininkų paramos programą, paralimpinės komandos nariams ir kandidatams yra skiriama trijų lygių parama pagal aiškius, LPAK Vykdomojo komiteto patvirtintus kriterijus. Parama naudojama pasirengimui ir dalyvavimui varžybose.

Šie metai labai svarbūs – Lietuvos paralimpinės rinktinės lengvaatlečių laukia pasaulio čempionatas Japonijoje, plaukikai varžysis Europos čempionate Portugalijoje, daug svarbių tarptautinių startų laukia šaudymo, triatlono, šaudymo iš lanko, dziudo, kitų sporto šakų atstovų. 2024-ieji – paralimpiniai metai. Mecenatų parama ypač svarbi.

– Skirta parama ne tik sportininkams, bet ir žmonių su negalia sporto klubams. Ko tikitės iš klubų paramos programos?

– Ši programa orientuota į vieną strateginių Lietuvos paralimpinio komiteto tikslų – žmonių su negalia fizinio aktyvumo skatinimą. Lietuvoje turime kelias dešimtis klubų, vienijančių judėjimo arba regėjimo negalią turinčius sportininkus. Daugumos elitinių paraatletų kelias į didįjį sportą prasideda būtent čia, klubuose, kurių veiklą skatiname ir palaikome. Tam ir yra skirta ši programa.

Šį projektą įgyvendiname su ilgamete Lietuvos paralimpinio komiteto rėmėja bendrove „Girteka“, kuriai esame labai dėkingi už programai skirtas lėšas. Klubai jas galės panaudoti savo veikloje plačiąja prasme. Čia kalbame ir apie vaikus su negalia, ir apie suaugusiuosius, jų įtraukimą į sportą, įrangos įsigijimą, treniruotes, švietėjišką veiklą, infrastruktūros nuomą – tai, kas susiję su negalią turinčių žmonių fizinio aktyvumo, sportavimo skatinimu.

Kol kas sportuojančių žmonių su negalia Lietuvoje yra mažai, o ši programa yra viena iš priemonių keisti situaciją. Džiaugiuosi, kad tokių iniciatyvų svarbą mato ir verslas, prisideda ir palaiko. Labai tai vertiname. 

– Kartu su verslu įgyvendinate ir daugiau projektų. Kuriuos išskirtumėte?

– Kažką išskirti būtų labai sunku, nes kiekviena iniciatyva yra prasminga ir reikalinga. Šiemet sugrįžome su kampanija „Reikia tavo palaikymo“ – didžiųjų šalies miestų gatvėse matomi Lietuvos paraatletų plakatai, o LRT televizija ir radijas transliuoja vaizdo ir garso klipus, kviečiančius palaikyti Lietuvos paralimpinę komandą.

Šią kampaniją kartu su mūsų rėmėjais „Northway“ inicijavome dar 2022 m., tada ji buvo labai sėkminga, sulaukėme ir visuomenės, ir verslo dėmesio, todėl norėjome projektą pratęsti ir šiais metais, kurie mūsų sportininkams ypatingai svarbūs. Juk laukia ne tik minėti pasaulio, Europos čempionatai, bet ir Paryžiaus paralimpinės žaidynės. Visur ir visada mūsų sportininkams palaikymas labai reikalingas, jie jį jaučia ir atsidėkoja atiduodami šimtą procentų savo jėgų.

Prie šios kampanijos finansavimo šiemet prisijungė ir kiti Lietuvos paralimpinio komiteto rėmėjai – „Camelia“, „Toyota Baltic“.

Beje, labai noriu pasidžiaugti, kad ir su šiais bei kitais mūsų rėmėjais turime tvarų bendradarbiavimą. Pavyzdžiui, vaistinių tinklas „Camelia“ pernai įgyvendino kampaniją „Kartu vienas dėl kito“, kurios veidai buvo žmonės, turintys negalią, o tarp jų – ir Lietuvos paralimpinės rinktinės sportininkai.

„Toyota Baltic“ yra vieni seniausiu paralimpinio judėjimo rėmėjų ir tarptautiniu, ir nacionaliniu lygiu, o mūsų lengvaatlečiai Aušra Garunkšnytė ir Danas Sodaitis jau ne vienerius metus yra oficialūs „Toyota Baltic“ komandos veidai.

Paralimpinį sportą pasauliniu lygiu stipriai palaiko ir „Allianz“, o mes su „Allianz Lietuva“ tęsiame prasmingą švietimo iniciatyvą „Negalią keičia supergalia“. Šio projekto veidai – paraatletai Edgaras Matakas, Raimeda Bučinskytė ir Oksana Dobrovolskaja – vyksta į šalies mokyklas, kur supažindina vaikus su paralimpiniu sportu, jo vertybėmis, pasakoja apie sportą ir negalią, gyvenimą su negalią. Taip siekiame įkvėpti jaunąją kartą siekti savo svajonių nepaisant jokių kliūčių.

– Švietimas yra viena tų krypčių, kur koncentruojate didelį dėmesį. Kokius projektus dar planuojate šiemet?

– Jau seniau pradėjome kalbėti apie įtraukųjį ugdymą ir kliūtis, su kuriomis dabar susiduria vaikai su negalia, besimokantys bendrojo lavinimo mokyklose. Nuo šių metų visi vaikai su negalia turi būti integruoti į bendrojo lavinimo mokyklas. Bet aiškiai matome, jog integracija į kūno kultūrą ateina bene lėčiausiai.

Tam mes skirsime ypatingą dėmesį ne tik viešai kalbėdami apie tokios situacijos priežastis, bet ir ieškodami bei pateikdami galimus sprendimus. Kodėl vaikas, judantis vežimėliu, dažnu atveju yra tiesiog atleidžiamas nuo kūno kultūros pamokų? Tam yra gausybė priežasčių – nuo aplinkos prieinamumo, psichologinių barjerų iki paprasčiausio nežinojimo, kaip dirbti su tokiu vaiku.

Suprantame, kad šios kliūtys nebus pašalintos per vieną naktį, bet mes aktyviai prisidėsime prie situacijos gerinimo. Nebūtinai kiekvienas vaikas, kuriam bus sudaryta galimybė sportuoti, taps paralimpiečiu. Tačiau fizinis aktyvumas yra svarbus kiekvienam žmogui, jo sveikatai, savivertei, socializacijai. Galimybė judėti ir sportuoti turi būti suteikta kiekvienam to norinčiam.

Darbus planuojame ir nacionaliniu, ir savivaldybių lygiu. Kalbant apie regionus, šiais metais vykdysime bendrą projektą su Alytaus miesto savivaldybe, kur tiek per teorinius, tiek ir per praktinius užsiėmimus skatinsime įtraukųjį ugdymą.

Įtraukties kryptimi bendradarbiaujame su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu, dalyvaujame bendruose Lietuvos sporto apdovanojimuose, integruojamės į kitas svarbias mūsų draugų iniciatyvas, pavyzdžiui, bus renkamas geriausias fizinio lavinimo mokytojas, dirbantis su negalią turinčiais vaikais. 

Paralimpinio judėjimo misija yra siekti įtraukios visuomenės per sportą. Švietimas yra viena tų sričių, kur dirbti turime daugiausiai. Ir labai smagu, kad mūsų atletai mato tame didelę prasmę, įsitraukia į projektus, kitas iniciatyvas.

– Kalbant apie sportininkus, Edgaras Matakas pelnė bilietą į Paryžiaus paralimpines žaidynes. Kokių rezultatų tikitės?

– Edgaras pateko ten, kur jam ir priklauso būti, nes jis yra elitinis paraatletas. Tiesa, dėl vis sunkėjančios atrankos į paralimpines žaidynes net jis nebuvo iki galo tikras, kad plauks Paryžiuje. Labai džiaugiuosi, kad jam pavyko pasiekti šį tikslą. Be jokios abejonės, Paryžiuje jis bus pretendentas į medalius, tai liudija jo pasiekimai.

Manau, kad apetitas kyla ir Raimedai Bučinskytei, kuri pernai tapo Europos vicečempione. O žinant, kiek Raimeda dirba dėl savo tikslo, tai tikrai nenustebčiau jei Paryžiuje ji pasirodytų labai sėkmingai. Be to, šaudymas yra tokia sporto šaka, kur kažką prognozuoti nėra lengva, ten gali nutikti bet kas.

Vardinių kvietimų į paralimpines žaidynes prašome ir kitiems plaukikams, kuriems nepavyko prasibrauti per atranką. Jo prašysime ir lankininkui Rolandui Baranauskui, kuris sėkmingai pasirodė atrankos turnyre Dubajuje, bet, deja, jam šiek tiek pritrūko iki paralimpinio kelialapio.

Tikimės, kad kelialapių į Paryžių skaičių pavyks padidinti per pasaulio lengvosios atletikos čempionatą, kuris gegužę vyks Japonijoje, čia turime realių pretendentų.

Kovą dėl paralimpinių bilietų tęsia kitų sporto šakų – dziudo imtynių, triatlono, irklavimo – atstovai. Paralimpinė atranka tęsis iki liepos, kai žinosime galutinę Lietuvos komandą, startuosiančią Paryžiuje. 

Šie metai yra išskirtiniai, jais linkiu didžiausios sėkmės visiems sportininkams ir jų treneriams, pagalbininkams. Dėkoju už jų nuoširdų darbą ir atsidavimą, siekiant visai mūsų valstybei svarbių pergalių. 

parateam.lt Naujiena

spot_img
spot_img
Naujausios

Derbyje „Kauno Žalgiris“ įtikinamai įveikė „Hegelmann“

https://youtu.be/iWeQUS3MT_Q zalgiris.lt naujiena

Daugiau straipsnių

spot_img

Kategorija

Sekite mus:

spot_img