2024/07/17 - Trečiadienis
No menu items!

Pakeliui į Paryžių laukė sunkūs išbandymai

Privalai perskaityti

Panevėžiečiai Olivija Baleišytė ir Vasilijus Lendelis pratęsė nuo pat 1992-ųjų, kai Lietuva sugrįžo į olimpinę šeimą, gyvuojančią tradiciją – olimpinėse žaidynėse vėl bus mūsų šalies rinktinės aprangą vilkinčių treko dviratininkų.

Oficiali žinia, kad lietuviai tapo olimpiečiais, atskriejo tik po paskutinių olimpinės atrankos varžybų – balandžio 14 d. Miltone (Kanada) vykusio Tarptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) Tautų taurės trečiojo etapo.

Tiesa, daugiakovės (omniumo) rungtyje besivaržanti O.Baleišytė į Kanadą netgi nevyko, nes buvo garantuota dėl olimpinio kelialapio, o štai sprinteriui V.Lendeliui teko iš visų jėgų pakovoti.

V.Lendelis debiutuos olimpinėse žaidynėse / Kipro Štreimikio nuotr.

Ruoštis padeda ir draugas

„Skaičiavome įvairiausias galimybes, kokias vietas turėtų užimti mano varžovės, norėdamos mane aplenkti, ir paaiškėjo, kad net teoriškai joms nepavyktų to padaryti. Net 15 iš 22 kelialapių į olimpines omniumo varžybas atiteko šalims, startavusioms komandinėse – persekiojimo ir medisono – rungtyse. Pačios stipriausios šalys būtent per jas pateko į daugiakovę. Visoms kitoms valstybėms, kurios nepapuolė į žaidynes per komandines rungtis, liko tik šeši olimpiniai kelialapiai. Ir vienas jų atiteko man.

Šiemet labai daug keliavau, nuo sausio mėnesio aplankiau visus žemynus, Tautų lygos varžybos dar vyko Australijoje ir Honkonge. Todėl su treneriu nutarėme pailsėti, poilsio reikalavo ir vėl pradėję skaudėti keliai“, – paaiškina O.Baleišytė.

Ji džiaugėsi, kad Velykas pavyko praleisti su šeima, o po švenčių vėl kibo į darbą ir ėmė ruoštis olimpinėms žaidynėms.

Pastaraisiais metais panevėžietė daug laiko praleido plente, čia kartu su ja pedalus mynė ir po pernykščio pasaulio čempionato profesionalią dviratininko karjerą baigęs jos draugas Justas Beniušis. Pora kartu jau septynerius metus.

„Justas daug prisidėjo, treniruodamas mane plente. Kai geso viltys patekti į olimpines žaidynes, treko dviratį padėjau į šoną ir jis mane plente kaip reikiant pakankindavo. Jis puikus treniruočių partneris, buvo nelengva atlaikyti jo siūlomą tempą“, – šypsosi Olivija.

Nuo 2021 m. O.Baleišytė atstovauja Dubajaus policijos klubui / Asmeninio albumo nuotr.

25 metų sportininkė pripažįsta, kad jai ypač buvo naudingas 2021 m. pasirašytas kontraktas su Dubajaus (Jungtiniai Arabų Emyratai) policijos moterų plento dviračių klubu, kuriame ji pusmetį treniruojasi šaltuoju metų laikotarpiu ir dalyvauja plento lenktynėse.

„2021 metais man neblogai sekėsi treke – dalyvavau olimpinėse žaidynėse, Čempionų lygoje. Tada ir gavau iš Dubajaus trenerio kvietimą atstovauti jų komandai, kurią atnaujino. Buvo daug abejonių, nežinojau, kas manęs ten laukia, kokia tai komanda ir kokiose varžybose dalyvauja.

Tada atstovavau italų „Vaiano“ klubui, kuriame dabar treniruojasi Rasa Leleivytė. Vienas mano trenerių, buvęs dviratininkas Gediminas Bagdonas priminė, kad mūsų karjera labai trumpa, ir patarė neatmesti pasiūlymo. Labai džiaugiuosi, kad jo paklausiau.

Klubas kartą per metus sudaro sąlygas atvažiuoti ir vienam mano šeimos nariui, jį apgyvendina viešbutyje. Į Dubajų dukart buvo atvažiavusi mano mama“, – pasakoja O.Baleišytė.

Panevėžietė negali pasakyti, ar šiame Dubajaus klube, su kuriuo kontraktas sudarytas iki šių metų pabaigos, ilgai užsibus, nes kyla visokių pasvarstymų. Tačiau olimpietė pabrėžia, kad apie tokias sąlygas, kokias ji turi Dubajuje, gimtinėje šiuo metu gali tik svajoti.

„Anksčiau visą žiemą neišbūdavau šiltuose kraštuose. Treniruočių stovyklos ten vykdavo tik kokį mėnesį ir tekdavo grįžti namo. O dabar man labai palanku, kad pernai UCI Tautų taurės varžybos vyko Indonezijoje, o šiemet Honkonge ir Australijoje. Lietuvoje žiemą šalta, norisi miegoti, nėra energijos, todėl šaltuoju laikotarpiu rungtyniauti ypač sunku. O šįkart buvo vienas malonumas iš šiltojo Dubajaus vykti į varžybas – sportinė forma daug geresnė, nei treniruojantis šaltomis sąlygomis“, – lygina dviratininkė.

Teko kovoti iš paskutiniųjų

Dėl olimpinio kelialapio V.Lendeliui Kanadoje teko pasigrumti iš visų jėgų. Sprinte ant kulnų lipo kolumbiečiai, kurie per Panamerikos žaidynes užėmė antrą ir trečią vietas bei pelnė nemažai reitingo taškų.

„Kova buvo ypač įnirtinga. Teko varžytis koja kojon iki pat varžybų pabaigos. Labiau koncentravausi į sprintą, nes į olimpines žaidynes patekęs šioje rungtyje įgyji teisę startuoti ir keirino varžybose.

Iškovojus kelialapį apėmė nuostabus jausmas, pagaliau trečias kartas nemelavo. Nepavyko varžytis Rio de Žaneiro ir Tokijo – čia likau antras už brūkšnio – žaidynėse, bet šiemet sėkmė manęs jau neaplenkė“, – džiaugiasi V.Lendelis.

Po dviejų nesėkmingų bandymų patekti į žaidynes panevėžietį mažai guodė, kad pirmąkart surengtose Čempionų lygos varžybose bendroje sprinto įskaitoje jis užėmė trečią vietą ir buvo išrinktas geriausiu 2021 metų Lietuvos dviratininku.

„Buvo nepaprastai sunku kovoti ir dėl patekimo į Paryžių. Buvau vienintelis Lietuvos treko sprinteris, kitoms šalims atstovavo po tris ir daugiau šios rungties atstovų. Didelės įtakos turėjo ne tik meistriškumas, jėga, bet ir su treneriu įvykę pokalbiai, pasvarstymai, kiekvieno taškelio skaičiavimai“, – prisipažįsta 2020 m. Europos čempionato bronzinis prizininkas.

O.Baleišytei tai bus antrosios olimpinės žaidynės. 2021 m. į Tokiją ji pateko žaidynėms jau prasidėjus, kai omniumo varžybose atsisakė dalyvauti vienos šalies sportininkė. Ta vieta buvo pasiūlyta pirmai už brūkšnio likusiai panevėžietei.

Tačiau Tokijuje užimta septyniolikta vieta jos netenkina.

„Dabar nuotaika visai kita, galiu ramiai rengtis olimpinėms batalijoms. Kai anksčiau kalbėjau su savo treneriu Dmitrijumi Leopoldu, pas kurį pradėjau treniruotis nuo 2019-ųjų, jis taip sakė: jei pateksi į Paryžiaus olimpines žaidynes, didžioji darbo dalis bus padaryta.

Olimpinė atranka mane labai išsunkė ir fiziškai, ir psichologiškai. Dabar, kai kelialapis jau iškovotas, belieka džiaugsmas ir desertas. Tie keli pasiruošimo mėnesiai olimpiadai, palyginti su olimpine atranka, – malonumas. Tik reikia neperdegti, nestresuoti ir ramiai ruoštis“, – džiaugiasi dabar Ispanijoje besitreniruojanti O.Baleišytė.

Sunkūs pastarieji metai

Abu olimpiečiai prakalbo ne tik apie sunkią olimpinę atranką, kuri prasidėjo 2023 m. sausio 1 d. ir baigėsi šiemet balandžio 14-ąją. Olimpinio reitingo taškus jie galėjo rinkti dalyvaudami dviejuose Europos ir 2023 m. pasaulio čempionatuose bei šešiuose 2023 ir 2024 m. Tautų taurės varžybų etapuose.

Ir O.Baleišytei, ir V.Lendeliui pastarieji dveji metai buvo kupini iššūkių. Per juos daug kas pasikeitė Vasilijaus gyvenime: jis sukūrė šeimą su treniruočių drauge, Tokijo olimpiete Migle Marozaite, susilaukė sūnaus Luko, pakeitė trenerį.

„Netgi svarsčiau, toliau sportuoti ar ne. Praleidau pasaulio čempionatą. Tačiau daug vilties suteikė naujasis treneris – pasauliniame dviračių sporto centre (WCC) Šveicarijoje dirbantis škotas Craigas MacLeanas, kuris pasiūlė ten treniruotis.

Šios gyvenimo permainos suteikė daugiau pasitikėjimo savimi, įkvėpė nepalūžti. Nuo 2022 metų pasikeitė treniruočių vieta, važiavimo taktika. Treniruojuosi Šveicarijoje, kartais ten išbūnu ir po porą mėnesių, o Lietuvoje mane treniruoja Anatolijus Novikovas. Dabar pradedu atrasti save, žinau, kur galiu, o kur ne, kur reikia kovoti visa jėga, o kur save pataupyti“, – pasakoja buvęs D.Leopoldo auklėtinis V.Lendelis.

Šveicarijoje pas tą patį trenerį tobulėja ir jo žmona M.Marozaitė-Lendel, šiemet irgi siekusi kelialapio į antrąsias žaidynes. Tačiau jai pritrūko taškų: tarp sprinto trekininkių liko ketvirta už brūkšnio, tarp keirino – dešimta. Jaunai mamai reikėjo rūpintis sūnumi, be to, truputį sušlubavo jos sveikata, tad Tokijo olimpietė pritrūko laiko pasiruošti atrankos kovoms.

Dabar į Šveicariją išvyksta visa Lendelių šeima. Prie naujos aplinkos priprato balandžio 16-ąją dvejų metukų sulaukęs Lukas, kuris, pasak Vasilijaus, jau irgi sėda ant dviratuko. Iš pradžių važinėjo dviratuku be pedalų, o dabar – jau su jais.

„Sūnus mato pavyzdingus tėvelius ir nenulipa nuo dviračio“, – šypteli būsimasis olimpinių žaidynių debiutantas.

Daug visko per pastaruosius metus teko išgyventi ir Olivijai. Po Tokijo žaidynių sportininkė jautėsi nepaprastai laiminga, nes sulaukė kvietimo į UCI Čempionų lygos varžybas, kurios lietuvei buvo sėkmingos, tada buvo pakviesta į Dubajaus policijos moterų plento dviračių klubą.

„Bet staiga pradėjo trūkčioti visas kūnas, užklupo rimti nugaros išvaržos ir abiejų kelių skausmai. Po sezono Dubajuje, į Lietuvą grįžusi 2022-ųjų pavasarį, net negalėjau užlipti į ketvirtame aukšte esantį savo butą.

Metai buvo visiškai tušti, Europos čempionate dalyvavau tik tam, kad startuočiau, man buvo siūloma praleisti tų metų pasaulio čempionatą, bet būčiau praradusi daug taškų ir iškritusi iš olimpinio reitingo karuselės. Dėl nugaros skausmo čempionato nesugebėjau baigti, iš varžybų pasitraukiau paskutinėje omniumo rungtyje.

Tik pernai ėmiau atsigauti. Jau buvo prasidėjusi olimpinė atranka, reikėjo važinėti į varžybas. Nepatekau į dvejų Tautų taurės varžybų etapus. Buvo žiauriai sunku psichologiškai, liejau ašaras. Esu labai dėkinga savo treneriui Dmitrijui Leopoldui, kuris tuo sunkiu momentu mane ypač palaikė ir manimi tikėjo, sudėliojo visų tarptautinių varžybų grafikus.

Dalyvavau Europos čempionate, trijuose Tautų taurės etapuose ir pasaulio čempionate, iki kurio pavyko įgyti gerą sportinę formą ir kuris man suteikė daug vilties, jog turiu galimybių pakovoti dėl olimpinio kelialapio“, – apie savo kelią pasakoja O.Baleišytė.

Labai daug sveikatos ir jėgų panevėžietei kainavo šiemet Adelaidėje (Australija) vykusios Tautų taurės pirmojo etapo varžybos. Tuo metu treniravosi Dubajuje ir tik paskutinę savaitę iš trečio karto pavyko gauti vizą. Sėkmingas pasirodymas ir akistata su pagrindinėmis varžovėmis leido tikėtis, kad toliau bus viskas gerai.

Olimpiniai planai

Paryžiaus olimpinėse žaidynėse V.Lendelis varžysis sprinto ir keirino rungtyse, kur apdovanojimų sieks po 32 sportininkus. Šiai svajonei įgyvendinti Vasilijui prireikė aštuonerių sunkių treniruočių metų.

Jis gimė ir augo Pasvalio rajone, Saločiuose. Su dviračių sportu supažindino Seulo žaidynių bronzinės prizininkės Laimos Zilporytės pirmasis treneris Antanas Daubaras, o atvažiuoti į Panevėžį prikalbino treneris Stasys Paštuolis. Iš pradžių Vasilijus treniravosi ir varžėsi plente, po to save atrado treke, ėmė treniruotis pas D.Leopoldą.

„Visi trys mano treneriai nemažai prisidėjo, kad pasiekčiau tokių rezultatų ir tapčiau olimpiečiu. Kiekvieno jų indėlis didelis. Panevėžyje išryškėjo mano greičio savybės įveikti trumpas distancijas, didesnis aktyvumas, čia tapau sprinteriu“, – prisimena V.Lendelis.

O.Baleišytės gimtinė – Panevėžys. Nuo septynerių metų ji lankė baseiną, po to triatloną, kuriuo sudomino dabar jau šviesaus atminimo treneris Bronius Kraujelis. Pamatęs dvylikametę Oliviją, gerai važiuojančią dviračiu, pasiūlė jai lankyti šios sporto šakos pratybas. Pirmoji Olivijos trenerė – jos mama Solveiga Baleišytė.

O.Baleišytės Paryžiuje lauks daugiakovė, kuri susideda iš skrečo, tempo rungties, atkrintamųjų ir grupinių lenktynių dėl taškų. Šios rungtys buvo ir Tokijo olimpinių žaidynių programoje.

„Omniumas nuolat keičiasi. Anksčiau jį sudarė šešios rungtys ir varžybos vyko dvi dienas. Dabar olimpinėje programoje – keturios rungtys ir visos jos vyksta per vieną dieną. Dar ne taip seniai dviejų rungčių startai vykdavo ryte, o kitų rungčių – po pietų. Dabar būna arba rytinė, arba vakarinė programa, ir ji be jokių pertraukų baigiasi per kokias keturias valandas“, – paaiškina dviratininkė.

V.Lendelis su žmona olimpiete Migle ir sūnus Lukas / Asmeninio albumo nuotr.

Balandžio mėnesį O.Baleišytė aštuoniolika dienų kartu su dar viena Dubajaus klubo nare Akvile Gedraityte treniravosi Ispanijos mieste Denijoje, esančioje tarp Alikantės ir Valensijos, ten daug važinėjo plentu.

Iš Ispanijos sportininkė vyko į Čekiją ir gegužę dalyvaus trejose tarptautinėse treko varžybose. Birželį olimpietė žada dalyvauti Baltijos šalių dviračių plento čempionate Estijoje ir ginti pernai iškovotą Lietuvos čempionės titulą. Dar norėtų išbandyti jėgas keliose tarptautinėse plento varžybose. O liepą praleis treniruočių stovykloje Italijos kalnuose Livinjo kurorte.

Paryžiuje dėl daugiakovės olimpinių medalių varžysis 22 dviratininkės. Olivija išskiria labai stiprias dvi dviratininkes – tai sunkiai pralenkiamos ryškios lyderės amerikietė ir britė. Dar trylikos dviratininkių meistriškumas daugmaž vienodas, visos jos olimpinėse žaidynėse gali užimti ir trečią, ir tryliktą vietą.

„Džiaugiuosi, kad stipriausioms planetos daugiakovininkėms jau kimbu į atlapus. Tautų lygos etapai parodė, kad galiu su jomis kovoti kaip lygi su lygiomis. Paryžiuje labai norėčiau patekti į pirmąjį dešimtuką.

Man sunkiausia paskutinė daugiakovės rungtis – grupinės lenktynės dėl taškų, galinčios daug ką gali pakeisti. Geriausiai sekasi atkrintamosiose lenktynėse, kuriose per Tokijo olimpines žaidynes buvau šešta“, – sako Olivija.

Prieš olimpines batalijas V.Lendelio planuose – dviejų savaičių treniruočių stovykla Šveicarijoje ir pratybos šalia Prancūzijos esančiame standartiniame 250 m dviračių treke. Jis planuoja išbandyti jėgas dvejose ne paties aukščiausio rango varžybose, kuriose nori pasitikrinti sportinę formą.

Paklaustas apie pretendentus laimėti olimpinius medalius V.Lendelis sako: „Sunku pasakyti, bet jų ant vienos rankos pirštų nesuskaičiuosi. Labai greiti yra trys trekininkai: japonas, australas ir olandas. Kiekvienas – su savo taktika ir jėga. Pagrindinį savo siekį – patekti į olimpiadą – įgyvendinau. Olimpiniame treke stengsiuosi parodyti viską, ką galiu geriausiai.“

LTOK Naujiena

spot_img
spot_img
Naujausios

Daugiau straipsnių

spot_img

Kategorija

Sekite mus:

spot_img