Paryžiaus olimpinėse žaidynėse dalyvaus net penkios Lietuvos irkluotojų įgulos. Paskutiniai kelialapį pačiupo pavienę dvivietę irkluojantys 23 metų dvyniai iš Kauno rajono Domantas ir Dovydas Stankūnai.
Broliai po dramatiškos kovos paskutinėje olimpinėje atrankoje Liucernoje pralaimėjo tik vokiečiams (6 min. 30,26 sek.) ir finišavo antri (6 min. 30,50 sek.). Treti likę olandai nuo mūsų irkluotojų atsiliko vos 0,46 sek.
Brolių sėkme džiaugėsi visa Lietuvos irklavimo bendruomenė, o ypač sportininkų mama, praeityje buvusi žinoma irkluotoja Jolanta Grybauskaitė-Stankūnienė bei pirmasis sportininkų treneris Antanas Lavickas.
Paryžiaus olimpinėse žaidynėse turėtų lenktyniauti keturi šio trenerio auklėtiniai: Ieva Adomavičiūtė, Dovilė Rimkutė bei Domantas ir Dovydas Stankūnai, o paralimpiadoje – Kaune sportinę karjerą pradėjusi, o dabar Didžiajai Britanijai atstovaujanti Giedrė Rakauskaitė. Ji Tokijo paralimpinių žaidynių pavienių mišrių keturviečių su vairininku varžybose tapo čempione.
„Jeigu būtume galvoję, kad mums nėra šansų patekti į olimpines žaidynes, į Liucerną tikrai būtume nevažiavę. Tačiau gerai pasiruošėme, tikėjome savo jėgomis ir padarėme tai, ko siekėme“, – džiaugiasi Dovydas Stankūnas.
„Prireikė nemažai metų, kol įgyvendinome savo svajonę. Pirmaisiais metais mums irklavimas buvo vaikų sportas: su pirmuoju treneriu kartu ir pairkluodavome, ir pažaisdavome įvairius žaidimus. Pasiekus neblogą lygį, kai gerai sekėsi irkluoti, būdami aštuoniolikmečiai pradėjome galvoti apie olimpines žaidynes. Pastaruosius penkerius metus siekėme šito tikslo ir šiemet jį įgyvendinome“, – priduria Domantas.
Vienas už kitą mūru stoja
Abu broliai aukšti – 205 cm ūgio. Besimokydamas Kauno rajono Lapių pagrindinėje mokykloje, Domantas porą metų lankė krepšinio, o Dovydas penkerius metus – dziudo pratybas, treneris Vytautas Budginas su juo siejo nemažas viltis. Po to jie mokslus tęsė Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijoje.
Olimpiečiais tapsiantys broliai puikiai prisimena, kaip gimnazijoje mokytojai jų neskyrė ir tuo vaikinai naudojosi, eidavo atsiskaityti vienas už kitą.
„Nei mokykloje, nei gimnazijoje nebuvome pirmūnai, tačiau buvome stropūs ir pareigingi mokiniai“, – sako broliai.
Pirmasis irkluotojų treneris A.Lavickas puikiai mena, kaip jo grupėje atsidūrė šie du laibi broliai dvyniai. Tada jis Kauno rajono Lapių pagrindinėje mokykloje 2010 m. iš pradžių surado ir į irklavimą pakvietė Povilą Stankūną. Šis prasitarė, jog turi dar du jaunesnius brolius dvynius Domantą ir Dovydą, gimusius 2000-aisiais.
„Pasakiau, kad jie irkluoti dar per jauni, bet po metų kitų, pasišnekėjus su vaikinų mama, kurią anksčiau treniravau, broliukai galės ateiti į irklavimo bazę.
Dvylikmečius Domantą ir Dovydą treniruotes lankyti prisikalbinau 2012-aisiais lapkričio mėnesį, tada jie jau buvo 165 cm ūgio. Abu be galo judrūs, padūkę ir mažai bendraujantys. O kokie išaugo – atsistebėti negaliu ir abiem didžiuojuosi“, – džiaugiasi A.Lavickas.
Dabar Domantas šypsodamasis tikina, kad kažkodėl tada neturėjo didelio noro irkluoti, tačiau treneris juos po truputį prisipratino ir dabar džiaugiasi, jog abu nepabėgo iš šios sporto šakos.
Jau antraisiais irklavimo metais treneris pabandė juos susodinti į pavienę dvivietę. „Nuotrauką turiu, kur jie, dar žiopliukai, stovi su irklais rankose. Neabejojau, kad broliams labiausiai tiks ši valtis, nes jie viską darė vienodai – gyveno kartu, mokėsi kartu, treniravosi kartu. Tačiau retkarčiais ir pykdavosi, apsikumščiuodavo, todėl sakydavau, kad pagyvenkite atskirai, pabūkite vienas nuo kito atokiau, gal nesipešite.
Pradėk barti vieną, tai mūru stoja kitas. Jei vienam pasakydavau, kad blogai irkluoji, tai kitas tuoj pat užstoja – ne, treneri, jis daro gerai. Broliai nuo pat pradžių labai atsakingai į viską žiūrėjo“, – sako A.Lavickas.
Šeimoje – keturi irkluotojai
Dabar Stankūnų šeimoje, gyvenančioje Kauno rajone, Lapėse, – keturi irkluotojai. Tik tėvas neirkluoja. Trejais metais už dvynius vyresnis Povilas pernai tapo pasaulio studentų čempionu vienviečių varžybose, o šiemet irklavo porinę dvivietę su Žygimantu Gališanskiu, tačiau šiam per Europos čempionatą patyrus nugaros traumą Lietuvos irklavimo federacija jų nutarė nesiųsti į olimpinės atrankos varžybas.
„Mama ir brolis Povilas – mūsų didžiausi sirgaliai, jie stebi visus mūsų pasirodymus Lietuvoje, sutiko oro uoste sugrįžusius iš Liucernos“, – sako Domantas.
Talentingi irkluotojai irklavo ir keturvietę, ir porinę dvivietę, o 2014-aisiais – pavienę dvivietę.
„Kito porininko dvivietėje nesu turėjęs – irklavau tik su broliu“, – pabrėžia Domantas.
Pavienė dvivietė – tokia valtis, kur vienas kitą turi ypač jausti. Olimpinius kelialapius iškovoję broliai Stankūnai – puikus susiirklavimo pavyzdys.
„Mes šimtu procentų pasitikime vienas kitu, žinome, jog nepavesime. Aš – valties yrininkas, brolis sėdi man už nugaros. Kaip yrininkas, turiu pasitikėti savo komanda, eisime abu iki galo – arba atlaikysime ir nugalėsime, arba pralaimėsime“, – šypteli Domantas, kuris už brolį dešimčia minučių vyresnis.
Pirmaisiais sportavimo metais Dovydas buvo yrininkas. Jis šioje pozicijoje sėdėjo ir 2017 m. per debiutą Europos jaunių čempionate, tačiau tais pačiais metais vykusiame pasaulio jaunių čempionate jau yrininkavo Domantas.
„Tiesiog nesinori prisiminti praėjusių metų pasaulio čempionato Belgrade, kai per pagrindinės atrankos į Paryžiaus olimpines žaidynes ketvirtfinalį pačiame finiše brolis neatlaikė mano pasiūlyto tempo.
Nuotolį baigėme ketvirti ir likome per žingsnį nuo kovos dėl vietų A ir B finaluose, kuriuose dvylika įgulų išsidalijo vienuolika bilietų į Paryžių. Išlipęs iš valties pykau ant Dovydo, bet tuoj pat atlyžau, nes žinojau, kad brolis viską darė maksimaliai, bet paprasčiausiai neatlaikė paskutiniuose distancijos metruose. Juk finišavo komanda, o ne kiekvienas mūsų atskirai“, – su širdgėla prisimena Domantas.
Sunkūs, bet viltingi metai
Šie metai broliams buvo ypač sunkūs. Prieš Europos čempionatą Segede (Vengrija) Domantas buvo priverstas gydytis Achilo sausgyslės uždegimą. Net abejota, ar jis galės vykti į čempionatą. Vis dėlto sportininkai nusprendė dalyvauti, bet užimta devinta vieta jų nešildė.
Lietuvos irklavimo rinktinės vyriausiasis treneris Mykolas Masilionis, kuris trečią sezoną rinktinėje treniruoja brolius, pripažįsta, jog trauma turėjo nemažos įtakos jų sportinei formai, nes Europos čempionatui kaip komanda jie pradėjo ruoštis vos prieš porą savaičių. Tačiau tas startas buvo labai reikalingas siekiant pasisemti patirties šiam sezonui.
Liucernoje buvo paskutinė olimpinė atranka, bet broliai neprarado vilčių pakovoti dėl olimpinio kelialapio. Spėta laiku sureaguoti į sveikatos bėdas, Lietuvos olimpinės irklavimo rinktinės gydytojas Mantvydas Šilkūnas iš karto paskyrė gydymą.
Kuriam laikui irklavimą teko pamiršti: Dovydas dirbo ant treniruoklių, o Domantas salėje stiprino organizmą, nes negalėjo nei irkluoti, nei bėgioti.
„Pats Dievulis pagailėjo sportininkų ir leido jiems atsipūsti, nes abu buvo ties pervargimo riba“, – sako A.Lavickas.
M.Masilionis pasidžiaugia, kad nors broliai Europos čempionate nesublizgėjo, tačiau per likusias tris keturias savaites sugebėjo pasiekti gerą sportinę formą ir Liucernoje aplenkė visus varžovus, išskyrus vokiečius.
Iki šios dienos Domantas vengia bėgioti, bijo, kad neatsinaujintų trauma. Visas dėmesys dabar sutelktas į irklavimą. Broliai pripažįsta, kad juos labiau tobulėti motyvuoja pralaimėjimai: „Pernykštis pralaimėjimas pasaulio čempionate mums davė postūmį dar labiau stengtis. Į čempionatą vykome su nemažomis viltimis, bet patyrėme skaudų smūgį. Ta nesėkmė dar ilgai liks mūsų širdyse.“
Neužmetė mokslų
2023-iaisiais broliai Domantas ir Dovydas Stankūnai kartu su krepšininku Jonu Valančiūnu gavo Lietuvos sporto universiteto bakalauro diplomus, abu studijavo treniravimo sistemas.
„Mūsų atžvilgiu LSU buvo lankstus, studijas pavyko baigti sklandžiai be jokių skolų. Po mokslų norėjome šiek tiek pailsėti, tačiau mūsų pirmajam treneriui tos ramybės nereikėjo ir jis mus prikalbino tęsti magistro studijas, vis pabrėždamas, kad visą gyvenimą neirkluosime, reikia mokslus baigti.
Po pusės metų apsisprendėme – rugsėjo mėnesį parašėme prašymus toliau studijuoti. Dabar nesigailime šio pasirinkimo, esame laimingi“, – džiaugiasi broliai.
A.Lavickas priduria, kad broliai visą laiką labai rimtai žiūrėjo į mokslus, per treniruočių stovyklas ne kamuolį laisvalaikiu vaikydavosi, o būdavo palinkę prie kompiuterių ir mokėsi. Grįžę iš užsienio namo iš karto skubėdavo į LSU.
Dabar jų tikslas – Paryžiaus olimpinės žaidynės, kur dėl apdovanojimų varžysis 13 geriausių pasaulio pavienių dviviečių įgulų.
Pasak brolių, meistriškumu išsiskiria šių metų Europos čempionais tapę Didžiosios Britanijos irkluotojai ir Tokijo olimpiniai čempionai kroatai, kurie stengsis apginti titulą.
„Dabar, kai jau gavome kelialapį, į Paryžių vyksime tikrai ne turistauti. Visų sportininkų tikslas yra olimpiniai medaliai, apie juos niekas nedraudžia galvoti ir mums. Bandysime eiti galo“, – tikina broliai.
Iki olimpinių žaidynių jie dar dalyvaus tradicinėje „Gintarinių irklų“ regatoje Trakuose.
Pasak M.Masilionio, vyrų pavienės dvivietės komanda – jauna, perspektyvi, tobulėjanti: „Vyrų pavienių dviviečių, kaip ir moterų porinių dviviečių, olimpinėse žaidynėse kovos po 13 įgulų. Į Paryžių atvažiuos pačios stipriausios komandos. Vaikinams tai bus pirmosios olimpinės žaidynės, viską reikia įvertinti, tačiau jie pasiryžę kovoti dėl kuo aukštesnių vietų ir geresnių rezultatų, nei buvo pasiekę iki šiol.“
Kelialapių dalybos
Olimpinius kelialapius Lietuvai jau pernai buvo pelnę vienvietininkai Viktorija Senkutė ir Dovydas Nemeravičius, moterų porinę dvivietę irkluojančios Donata Karalienė ir Dovilė Rimkutė bei moterų pavienės dvivietės įgula Ieva Adomavičiūtė ir Kamilė Kralikaitė.
Jau aišku, kad Paryžiaus olimpinėse žaidynėse vienvietes irkluos V.Senkutė ir atrankoje prieš D.Nemeravičių pranašumą įrodęs Giedrius Bieliauskas, pavienę dvivietę broliai Stankūnai, porines dvivietes – jas iškovojusios įgulos.
Dar nesudaryta moterų pavienės dvivietės komanda. Lietuvos rinktinės vyriausiojo trenerio Mykolo Masilionio teigimu, šį įgula, į kurią pretenduoja kelios irkluotojos, paaiškės po tradicinės „Gintarinių irklų“ regatos Trakuose birželio pabaigoje.
LTOK Naujiena
Teksto autorius: Marytė Marcinkevičiūtė („Olimpinė Panorama“)